orbitopatia tarczycowa Secrets

Przy pojawieniu się zaburzeń funkcji wzroku i put upępie orbitopatii wymagane jest bardziej radykalne leczenie, zawsze w uzgodnieniu z endokrynologiem.

Jeśli doszło do powstania znacznego wytrzeszczu, wyraźnego zajęcia tkanek miękkich i mięśni ocznych, zajęcia rogówki lub upośledzenia widzenia, to istnieje duże ryzyko trwałego uszkodzenia narządu wzroku lub całkowitego zaniewidzenia.

Orbitopatia tarczycowa często jest jednym z objawów choroby Gravesa-Basedowa, bywa także jedynym objawem w przebiegu tej choroby.

Etiologia orbitopatii tarczycowej nie została do końca poznana. Prawdopodobnie do oftalmopatii tarczycowej dochodzi na skutek autoimmunologicznego zapalenia tkanek miękkich, a objawy choroby są następstwem powstałego procesu zapalnego.

indeks aktywności klinicznej jest równy lub większy od four. - przyznaje się po 1 punkcie w zależności od występowania następujących objawów:

Normalizacja czynności tarczycy, czy to operacyjna przez usunięcie nadczynnego wola, czy to farmakologiczna, u większości chorych prowadzi do zmniejszenia nasilenia objawów orbitopatii.

Zewnętrznym objawem problemów z tarczycą jest wytrzeszcz gałek ocznych, fachowo określany jako orbitopatia tarczycowa.

Objawy oczne pojawiające się w przebiegu tego schorzenia to m.in. wytrzeszcz, obrzęk spojówek, obrzęk mięska łzowego zaczerwienienie powiek, obrzęk wokół oczu, zmniejszona ruchomość gałek ocznych, czy pogorszenie ostrości widzenia. Objawy oczne mogą być różnorodne, od zmian o charakterze łagodnym, które często zostają przeoczone i mają tendencję do samoistnego ustępowania, aż po zmiany o charakterze ciężkiej naciekowej oftalmopatii. Celem pracy jest przedstawienie i analiza aktualnej wiedzy na temat tej jednostki chorobowej – stanowiącej współcześnie diagnostyczne i terapeutyczne wyzwanie, z uwzględnieniem patogenezy, objawów klinicznych i metod leczenia.

W roku 1835 Robert James Graves opisał przypadki pacjentów z wolem tarczycy, zaburzeniami rytmu serca i współistniejącą orbitopatią, dzięki czemu jego nazwisko stało się symbolem nadczynności tarczycy spowodowanej procesem autoimmunizacyjnym i związanym z nią wytrzeszczem gałek ocznych. 

Choroba Gravesa i Basedowa jest chorobą autoimmunologiczną tarczycy, w której organizm produkuje przeciwciała przeciwko receptorowi TSH znajdującemu się w komórkach tarczycy.

Diagnostyka różnicowa orbitopatii tarczycowej - choroby imitujące obraz kliniczny lub aktywność zapalną choroby

płeć – choć oftalmopatia częściej pojawia się u kobiet, ciężka postać choroby dotyczy przede wszystkim mężczyzn,

Jak wspomniano powyżej, przeciwciała zaangażowane przy obecności oftalmopatii, to te exact, które organizm stosuje w przypadku nadczynności tarczycy. W szczególności są to TRAb lub TSI, get more info znane również jako przeciwciała przeciw receptorowi TSH

Natomiast przewlekła orbitopatia może prowadzić do zwłóknienia tkanki pozagałkowej, co może być przyczyną trwałMoi uszkodzenia narządu wzroku.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *